Šéfkuchári radia, ako nepokaziť domáce grilovanie: Týchto 6 základných chýb robí väčšina ľudí

Americkí šéfkuchári, ktorí sa špecializujú na grilovanie a prípravu mäsa na ohni prezradili, ktorých 6 chýb sa ľudia najčastejšie dopúšťajú pri domácom grilovaní. Zistite, ktoré to sú a pripravte nabudúce dokonalé grilované pokrmy pre seba a svojich blízkych.

 1. Omývanie mäsa
  Šéfkuchár Matt Horn varuje pred omývaním mäsa hneď z dvoch dôvodov. Tým prvým je hygiena. Mäso zrejme obmývate s dobrým úmyslom, aby ste ho zbavili škodlivých choroboplodných zárodkov, ale v skutočnosti ich len rozptýlite po celom dreze a jeho okolí. Mäso nie je z tohto dôvodu potrebné omývať, stačí ho správne prepiecť. Ďalším dôvodom, prečo mäso neumývať je, že umývaním narušíte jeho štruktúru, čo podľa Matta Horna pokazí jeho prírodnú chuť. Preto radí, aby ste mäso iba utreli papierovou utierkou, aby sa pred jeho marinovaním odstránila nežiaduca vlhkosť.
 2. Príliš veľa korenia
  Ďalšou častou chybou, ktorú ľudia podľa Matta Horna robia, je to, že použijú príliš veľa korenia. „Jedným z kľúčových prvkov barbecue, grilovania a varenia na ohni je získanie dymovej arómy,“ hovorí šéfkuchár. Ak dochucujete steaky, kuracie mäso a hamburgery korením s príliš mnohými chuťami, môže to byť na škodu, pretože mäso potom stratí svoju charakteristickú dymovú arómu. A ako teda správne okoreniť mäso? Matt Horn používa jednoduchú metódu, ktorej základom je iba soľ a korenie. Niekedy pridáva aj aromatický cesnak a cibuľu, ale nič viac, chce, aby vynikla chuť mäsa.
 3. Málo rozpálený gril
  Pokiaľ používate gril na drevené uhlie, je potrebné nechať ho dostatočne rozpáliť. Mnoho ľudí robí tú chybu, že sa už nemôže dočkať, až zje svoju grilovanú dobrotu, a tak ignoruje fakt, že gril ešte nie je dostatočne rozpálený. A ako teda spoznáte, že už môžete začať na gril pokladať suroviny? „Musíte nechať uhlíky úplne zahriať až do okamihu, keď sú úplne biele. Pokiaľ sú čierne, uhlie ešte potrebuje zhorieť,“ hovorí Matt Horn. Ak nebudete dostatočne trpezliví, mäso nebude pekne voňať, na tú pravú dymovú arómu si treba počkať.
 4. Šetríte na mäse
  Americká šéfkuchárka Jess Pryles, ktorá sa špecializuje na prípravu mäsa, radí, aby ste investovali do kvalitného kúska mäsa, inak nemôžete očakávať dobré výsledky. „Od kvality mäsa sa odvodzuje váš kulinársky úspech,“ hovorí šéfkuchárka. Preto sa oplatí ísť do mäsiarstva namiesto do supermarketu, zoženiete tam kvalitné mäso a tiež vám tam dajú radu, ktoré mäso sa hodí na aký účel.
 5. Nestrážite teplotu grilu
  Rezignovali ste na sledovanie teploty, hlavne že to horí? Potom robíte chybu, každé mäso vyžaduje inú teplotu. Nízka teplota 110 až 120 ° C sa hodí pre nepriame grilovanie mäsa a zeleniny, je to tiež vhodná teplota pre ohrievanie. Teplota okolo 150 ° C je ideálna pre nepriame grilovanie väčších kusov mäsa a rýb. Silnejšie plátky mäsa grilujte pri teplote 160 až 180 °C. Teplota okolo 200 °C je najvhodnejšia na grilovanie tenkých plátkov mäsa a zeleniny. Teplota nad 230 °C sa hodí na prudké grilovanie väčších kusov mäsa. Najzradnejšie sú asi hovädzie steaky, aj šéfkuchári sa budú dohadovať o tom najlepšom spôsobe ich prípravy. Šéfkuchárka Brooke Lewis sa podelila o svoj osvedčený postup. Hovädzie steaky najskôr griluje na nízku teplotu a ku koncu gril rozpáli na vysokú teplotu.
 6. Nenecháte mäso oddýchnuť
  Na záver je dôležité nechať mäso oddýchnuť, na to dosť často ľudia zabúdajú. Hovorí to šéfkuchár Wyatt Dickson. Je pochopiteľné, že sa už nemôžete dočkať, až prvýkrát zarežete do grilovaného steaku, ale skúste nechať mäso aspoň pár minút odležať pred tým, než ho budete konzumovať. Je to dôležité z dôvodu, aby sa šťava v ňom mala čas rozprestrieť.

Latest articles

Similar articles