Zlé usporiadanie týchto 5 vecí vám prirobí veľa práce s upratovaním navyše

Ako na rýchle upratovanie kuchyne? Základom je mať ju vhodne usporiadanú. Zistite, ktoré veci vám zbytočne prirábajú v kuchyni neporiadok. Preorganizujte kuchyňu tak, aby sa vám ľahšie upratovala, poradíme vám, ako na to.

 1. Nadmiera dekorácií
  Internet je plný inšpirácií, ako svoju kuchyňu zútulniť. Veľa žien si obľúbilo vintage štýl, kedy kuchyňu dekorujú kvetinovou výzdobou, rámčekmi, srdiečkami, soškami, čipkovými dečkami, tabuľkami, poličkami, obrázkami… Áno, na fotke to vyzerá kúzelne a útulne. V realite všedného dňa sa však takáto kuchyňa mení na peklo. Čoskoro sa stanete otrokom týchto „lapačov prachu“, preto naozaj zvážte, koľko si ich zaobstaráte. Navyše vám tiež môžu prekážať pri varení. Podľa odborníkov je lepšie dekorácie koncentrovať na jedno miesto. Ľahko tak môžete dekorácie zožať, ak by vám prekážali.
 2. Otvorené poličky
  Otvorené poličky sú v dnešnej dobe veľmi moderné. Hodí sa do moderných kuchýň a môžete tu vystaviť pekný riad, ktorý by inak zostal skrytý v skrinkách. Avšak z hľadiska upratovania sú otvorené poličky dosť nepraktické. Musíte počítať s tým, že prach na nich budete utierať podstatne častejšie, než keď by ste zvolili klasické skrinky. A prach vám nebude priľovať len na poličkách, ale samozrejme aj na riad. Ak sa otvorených poličiek nechcete vzdať, mali by ste ich umiestniť čo najďalej od varnej dosky, tam sa špina usadzuje najviac. Police nezahlcujte predmety, miestnosť potom pôsobí neupratane. Tiež pozor na kombináciu jednotlivých štýlov, porcelán po babičke vedľa modernej hranatej vázy nebude pôsobiť dobre. Vystavte tu riad, ktorý často používate, eliminujete tak riziko, že sa stačí pred použitím zaprášiť.
 3. Nedostatočný úložný priestor
  Nedostatok úložného priestoru je vždy problém, čo sa týka upratovania vášho domova. Už pri navrhovaní kuchyne je dobré zamyslieť sa nad tým, kam čo uložíte a hlavne – nechať si rezervu. Časom sa totiž dozaista vaša zbierka riadu, spotrebičov a ďalších pomocníkov do kuchyne bude rozrastať. Takže to, čo by vám úplne krásne stačilo pred piatimi rokmi, zrazu stačiť nebude. A vy to budete riešiť skladaním riadu na seba, ale potom vaše skrinky už nikdy nebudú pôsobiť tak upratane ako kedysi. Niekedy sú aj poličky zbytočne vysoké a dalo by sa pridať ešte jedno medziposchodie, ktorým by sa nedostatok priestoru vyriešil.
 4. Zlé usporiadanie chladničky
  S miestom v chladničke zápasí rad domácností, pravidelne hrajú Tetris s potravinami, kedy sa ich snažia vtesnať do medzier. Pritom často stačí reorganizovať poličky v chladničke tak, aby zodpovedali skladovacím potrebám. Tiež je dobré odstrániť všetky plastové priehradky, ktoré nevyužívate. Pokiaľ niečo spotrebujete len z polovice, preložte to do menšej krabičky, veľké boxy zaberajú veľa miesta úplne zbytočne. Predávajú sa aj špeciálne organizéry do chladničky, vďaka ktorým bude chladnička pôsobiť upratane a usporiadane. Ak sa neradi „prebojovávate“ k jedlu zastrčenému vzadu, kúpte si otočnú tácku, s ktorou bude hračka nájsť rýchlo to, čo potrebujete. Neprirobíte si tak neporiadok šúpaním potravín v snahe niečo nájsť.
 5. Z kuchynskej dosky ste si urobili odkladisko
  Na jednu stranu je veľmi praktické mať na kuchynskej doske spotrebiče, ktoré často používate, na druhú stranu sa vám bude kuchynská linka horšie upratovať. Takže musíte zvážiť, ktoré prístroje tu majú svoje miesto. Pokiaľ si každé ráno robíte kávu, kávovar smie zostať. Ak si smoothie pripravíte len výnimočne, mixér musí preč. Rozhodne tu nemajú čo pozerať potraviny, dekorácie a predmety, ktoré ste si tu odložili po príchode domov. Umývaním kuchynskej dosky plnej vecí strávite dvakrát toľko času.

Latest articles

Similar articles