Čas na nový zvyk – majte radosť z upratovania

Upratovanie, aktivita, ktorá sa skrátka a dobre sama neurobí a väčšinou nie je veľmi obľúbená. Môžete ju doma dobre rozdeliť, môžete si občas objednať niekoho, kto ho za vás prevedie, ale základné veci sa vám s veľkou pravdepodobnosťou aj tak nevyhnú. Ako teda zariadiť, aby ste z upratovania vyťažili aj niečo navyše?

Buďte v prítomnosti
Ak ste niekedy počuli pojmy ako mindfulness alebo všímavosť zrejme viete, o čo ide. Ak tieto pojmy máte pred očami prvýkrát, tak si dovolíme krátke predstavenie. V skratke ide o to, že plne, ideálne každým zmyslom, prežívate prítomný okamih. A môže to byť práve prítomný okamih upratovania – či už je to umývanie riadu, vytieranie podlahy alebo utieranie prachu – ide o to byť plne v prítomnosti a vnímať, čo sa s vami deje po fyzickej i psychickej stránke. Tieto okamihy potom môžete pomaly rozširovať do svojho života a viac žiť v prítomnosti, namiesto minulosti alebo budúcnosti. Hovorí sa, že práve všímavosť je jedným z kľúčov k spokojnému životu.

„Nikdy skôr ma nenapadlo, že by z upratovania mohol mať človek radosť. Nedávno som ale narazila na zaujímavý článok o prítomnom prežívaní okamihu. Venoval sa práve upratovaniu. V skratke – buď k nemu môžete pristupovať ako k niečomu otravnému, alebo si ho začnete užívať A to užívanie ide cez plné uvedomenie toho, čo práve robíte, napríklad pri vytieraní – sústrediť sa na pomalé ťahy tam a späť, na to, ako pomaly postupujete celým bytom, na vôňu, ktorá vás obklopuje, a o tom to je. som si kúpila nový mop na podlahu a mám z neho obrovskú radosť!“

Domáca posilňovňa
V dnešnej home office dobe, čase zatvorených športovísk a často aj zakázaných vonkajších aktivít môžete upratovanie bytu vziať aj ako malú domácu posilňovňu. Trochu viac všetky pohyby prežívajte, robte ich v zrýchlenom tempe a pokojne si k tomu zapnite poriadne nadupanú muziku. Pekne sa zapotíte a ešte vám to pôjde skvele od ruky.

Čas pre seba
Slúchadlá do uší a hurá na to. Na čo sa vám v bežnej prevádzke robí horšie čas? Je to štúdium nového jazyka? Alebo oprášenie toho, ktorý ste kedysi dávno vedeli? Čo tak vypočuť si nejakú novú audioknihu alebo aspoň zapnúť obľúbený podcast? Každá z týchto činností vám na upratovanie dá ešte ďalšiu pridanú hodnotu. A zrazu už „len“ nevytierate podlahu, ale robíte niečo aj pre svoju dušu.

Užite si koniec
Že nemáte žiadny rituál, ktorý by vaše vyčíňanie s mopom v ruke ukončil? Chyba! Hneď si nejaký nájdite a poriadne si ho po upratovaní užite. Zapáľte si aromatickú sviečku, hoďte si nohy na kreslo, otvorte obľúbenú knihu a urobte si kávu. A než sa začítate, ešte raz sa rozhliadnite po tom nádherne upratanom byte!

Latest articles

Similar articles